Skontaktuj się z nami

602 751 351(22) 404 05 02

FAQ - CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA

System Edukacyjny i Aplikacja

 

 Jak aplikować na studia w UK?

W Wielkiej Brytanii (Anglia, Szkocja, Walia) aplikacja na studia odbywa się przez system UCAS: https://www.ucas.com/. Na poziomie studiów magisterskich aplikacja odbywa się przez kontakt bezpośrednio z Admissions Office danej uczelni.

 Co to są uniwersytety partnerskie?

Elab jest przedstawicielem brytyjskich uniwersytetów w Polsce. Posiadamy swoją sieć sprawdzonych i zaprzyjaźnionych uczelni, z którymi współpracujemy ściśle od lat (części z ich jesteśmy absolwentami). Ścisłość tej współpracy polega na tym, że uczelnie pomagają nam wspierać kandydatów z Polski w ich procesie rekrutacji i dzięki temu, że uczelnie te zapewniają nam dofinansowanie, mamy możliwość pomagania w aplikacjach na studia w UK zupełnie bezpłatnie. W zakładce uniwersytety partnerskie znajduje się lista 19 uczelni, z którymi współpracujemy na takiej właśnie zasadzie.

 Kiedy mija termin wysłania aplikacji w UK?

W ciągu roku istnieje kilka terminów dotyczących składania dokumentów w procesie rekrutacji na studia licencjackie w UK. Pierwszy taki termin to 15 października roku poprzedzającego rozpoczęcie studiów – to jest termin obowiązujący kandydatów na studia na najlepszych brytyjskich uczelniach (Oxford i Cambridge) oraz na studia medyczne na każdym brytyjskim uniwersytecie. Drugi termin - najważniejszy dla zdecydowanej większości kandydatów to 15 stycznia roku kalendarzowego, w którym kandydat chce rozpocząć studia od września. Jest on powszechnie stosowany przez większość uczelni w UK. W tym dniu kończy się bowiem „pierwsza tura” aplikacji.

 

Nie zdążyłem zaaplikować do 15 stycznia. Czy nadal mogę aplikować na studia w UK?

„Druga tura”, w której powodzenie aplikacji zależy od ilości wolnych miejsc według zasady „kto pierwszy ten lepszy” kończy się 30 czerwca tego samego roku kalendarzowego, w którym kandydat chce rozpocząć studia od września – NIE JEST JESZCZE NA NIC ZA PÓŹNO! Po maturach ostateczną turą aplikacji jest tzw. Clearing trwający do końca wakacji tuż przed rozpoczęciem studiów. W tym czasie również można aplikować na uczelnie brytyjskie, jednak prawdopodobieństwo sukcesu zależy znów od ilości pozostałych na uczelniach miejsc dla studentów międzynarodowych.

W przypadku aplikacji na studia magisterskie, odbywa się ona w trybie ciągłym do końca sierpnia tuż przed początkiem studiów we wrześniu danego roku.

 Ile trwają studia w UK?

Studia licencjackie trwają zazwyczaj trzy lata. Są również dostępne wydłużone programy licencjackie zawierające w sobie tzw. „placement year” (rok pracy w branży) albo year abroad (rok wymiany na innym uniwersytecie w Europie lub na świecie). Na niektórych szkockich uczelniach studia licencjackie trwają cztery lata.

Studia magisterskie w pełnym wymiarze godzin trwają w UK zazwyczaj rok (zdarzają się również dwuletnie). Niektóre kierunki, np. inżynieria, oferują też jednolite studia magisterskie (Integrated Masters Degree), które trwają w sumie cztery, a nie pięć lat.

Gdzie nie mogę aplikować z polską maturą?

Z polską maturą można aplikować na wszystkie kierunki i uczelnie w UK. Wyjątkiem są studia medyczne na Imperial College London, University College London, Queen Mary i Birmingham, gdzie admissions offices nie akceptują polskiej matury.

 Ile rozszerzonych matur muszę zdać?

Zazwyczaj wymagania uczelni w UK dotyczą dwóch lub trzech przedmiotów rozszerzonych (standardowo jednym z nich może być angielski). Są też jednak uczelnie w UK, gdzie można aplikować nawet z jednym rozszerzeniem na polskiej maturze.

 Na ile kierunków i uczelni mogę aplikować przez system UCAS?

Aplikować można na maksymalnie pięć uczelni, najlepiej na jeden kierunek, ponieważ w UCASie jest miejsce na tylko jeden personal statement (list motywacyjny), a referent wysyła jedną referencję.

 Jak wybrać uczelnie?

Jeśli chodzi o uniwersytety partnerskie Elab – w zakładce im poświęconej znajduje się lista uczelni z opisem i materiałami dodatkowymi, co znacznie ułatwi wybór i zawęzi go do kilku najbardziej odpowiadających kandydatowi. Można oczywiście skorzystać ze stron internetowych samych uniwersytetów lub UCAS Search: http://search.ucas.com/. Warto też spojrzeć na strony, tj. WhichUniversity: http://university.which.co.uk/ i Whatuni: http://www.whatuni.com/, oraz UNISTATS: http://unistats.direct.gov.uk/, które powinny pomóc w wyborze uczelni. Następny krok po takiej wstępnej selekcji to konsultacja z Elab dotycząca konkretnych uczelni i kierunków studiów.

 Jakim kierować się rankingiem przy wyborze uczelni? Czy w ogóle się kierować?

Rankingi uczelni brytyjskich (np. The Guardian lub The Sunday Times) różnią się kryteriami doboru orazzmieniają się co roku i warto oprócz nich popatrzeć na strony konkretnych uniwersytetów, by wybrać takie programy, które najbardziej interesują kandydatów.  

 Czy muszę zdawać jakieś dodatkowe egzaminy wstępne?

W przypadku uczelni innych niż Oxford, Cambridge i Imperial College, dodatkowych egzaminów wstępnych nie stosuje się w trakcie rekrutacji.

 Jaki test językowy najlepiej zdawać?

Najbardziej popularnym testem, uznawanym przez wszystkie uczelnie w UK, jest IELTS (International English Language Testing System). W części przypadków mogą go zastąpić egzaminy takie jak np. Certificate of Advanced English (CAE) lub TOEFL, a także w niektórych przypadkach wynik indywidualnego testu językowego na uczelni w UK (np. na Coventry czy Solent).

 Kiedy mam zdawać egzamin z języka angielskiego?

Egzamin z języka angielskiego (najczęściej IELTS) nie jest wymagany w momencie wysyłania aplikacji UCAS. Wymóg znajomości języka angielskiego jest wymogiem formalnym i w ofertach UCAS będzie napisane, na jakim poziomie dany program na danej uczelni wymaga zdanego IELTSa (zazwyczaj w skali 1-9 jest to od 6 wzwyż). Zdawać egzamin można w każdym momencie, ale nie później niż na początku lipca, ponieważ wyniki IELTSa należy wysłać do wybranej uczelni do 31 lipca przed rozpoczęciem studiów.

 Co to jest sandwich year, placement year i year abroad? Czy warto aplikować na takie programy?

Sandwich year to rok (pomiędzy II i III rokiem), kiedy zamiast uczęszczać na zajęcia studenci decydują się albo na pełnowymiarowe płatne zatrudnienie zapewniające doświadczenie zawodowe związane z wybranym kierunkiem studiów (przy poszukiwaniach którego pomaga wydział studenta) lub year abroad (wymiana roczna na zagranicznej uczelni). Studia licencjackie na wybranym kierunku trwają w tym przypadku pełne cztery lata, czyli rok dłużej niż zwykle. Jednak w przypadku placement year studia kończy się z rokiem doświadczenia zawodowego, co bardzo zwiększa szanse za zatrudnienie po uzyskaniu dyplomu.

 Czym jest foundation year i czy muszę na niego iść? W jakiej sytuacji warto iść na foundation year?

Foundation year to tzw. rok zerowy, którego wymagają niektóre uczelnie i kierunki, jeżeli kandydat nie dostanie się na studia w normalnym trybie. Jest to w zasadzie program wyrównujący kwalifikacje kandydatów i przygotowujący do studiów nie tylko pod względem merytorycznym, ale również językowym.

 Poprawiam maturę, na jakie kierunki mogę składać aplikację w UK?

Poprawiając maturę można aplikować na wszystkie kierunki i uczelnie oprócz medycyny, w przypadku której nie wszystkie uczelnie akceptują poprawki matur.

Jakie wymagania muszę spełnić, żeby się dostać na studia w UK?

W zależności od uczelni wymagania będą różne – w rekrutacji na studia licencjackie wynik overall (średnia wyników ze wszystkich egzaminów maturalnych) jest akceptowalny na niektórych uczelniach od ok. 50-60%. Im lepsza uczelnia tym oczywiście wyższe wymagania. Dodatkowo wymagana jest odpowiednia znajomość języka angielskiego – zazwyczaj na poziomie C1. W zależności od kierunku wymaganiem do spełnienia w aplikacji może być również posiadanie portfolio prac oraz pozytywne przejście rozmowy kwalifikacyjnej.

W aplikacji na studia magisterskie wymaga się oceny na dyplomie min. 4 oraz średniej z całego dotychczasowego toku studiów również na poziomie min. 4. Wymagania językowe są podobne – C1.

Co jest najważniejsze w aplikacji?

Wymagania uczelni można zazwyczaj znaleźć na stronie danego kierunku na uczelni. My również je znamy lub możemy sprawdzić kontaktując się z Admissions Office na danej uczelni.

Co jest potrzebne do wysłania aplikacji UCAS?

Aby wysłać aplikację UCAS, trzeba wypełnić sekcję danych osobowych i kontaktowych (przy zakładaniu konta) oraz wypełnić dokładnie wszystkie sekcje, największą uwagę koncentrując na sekcjach Education, gdzie wpisujesz swoją szkołę, przedmioty maturalne. Bardzo ważną sekcją jest też Statement, gdzie wpisujesz swój list motywacyjny. Upewnij się również, że referent jest osobą, która dobrze Cię zna i napisze Ci silną rekomendację.

Kto może być moim referentem?

Najlepiej, aby był to nauczyciel z Twojej szkoły, uczący Cię takiego przedmiotu, który jest najważniejszy dla Twojego kierunku, np. aplikując na fizykę, referentem powinien być nauczyciel fizyki; aplikując na ekonomię, referentem może być nauczyciel matematyki, WOSu, Podstaw Przedsiębiorczości lub nawet Historii.

 Jak długie mają być Personal Statement i Referencje?

Wg. wymogów UCASa, oba dokumenty nie mogą być dłuższe niż 4,000 znaków.

 Co to jest deferred entry?

Zaznaczając w UCASie opcję deferred entry, deklarujesz, że zamierzasz zrobić gap year oraz chcesz rozpocząć studia rok później niż jest to przewidziane przez system. Jeśli dostaniesz, zaakceptujesz i obronisz ofertę deferred entry, uczelnia będzie trzymała dla Ciebie miejsce w następnym roku aplikacyjnym.

 Ile kosztuje wysłanie aplikacji UCAS?

Wysłanie UCASa kosztuje 23 GBP. Jest to płatność jednorazowa, czyli jeśli centrum UCAS odeśle Twoją aplikację w celu poprawienia Twoich danych lub innych szczegółów, nie będziesz musiał/a płacić drugi raz.

 Jak można zapłacić za aplikację UCAS?

Zapłacić możesz kartą kredytową (nie debetową). Może to być karta Twoich rodziców lub kogoś innego z Twojej rodziny.

 Gdzie można sprawdzić wyniki aplikacji UCAS?

Wyniki aplikacji UCAS i warunki Twoich ofert sprawdzisz na stronie UCAS Track: https://track.ucas.com/, logując się poprzez UCAS ID oraz hasło, które stworzyła/eś zakładając konto UCAS.

 Czy mogę zmienić uczelnie w UCASie po jego wysłaniu?

Tak, ale tylko w ciągu 7 dni od wysłania UCASa. W UCAS Track możesz zamienić każdy swój wybór na inną uczelnię, ale tylko jednorazowo, więc powinny to być zmiany przemyślane.

 Uczelnia pisze do mnie tuż po otrzymaniu oferty i pyta, czy nadal jestem zainteresowana/y. Co mam odpowiedzieć?

Z potwierdzeniem Twoich wyborów najlepiej poczekać, aż będziesz mieć wyniki ze wszystkich pięciu uczelni, do których aplikowałeś/aś.

 Co to jest oferta od uczelni i jakie są typy ofert?

Uczelnia może Ci złożyć ofertę przyjęcia na studia na dwa sposoby: warunkową lub bezwarunkową, albo też odrzucającą Twoją kandydaturę. W przypadku, gdy maturzysta aplikuje w terminie na rok przed rozpoczęciem studiów i nie zna swoich wyników maturalnych (jeszcze nie pisał egzaminów), uczelnie składają mu oferty warunkowe (piszą w ofercie, na ile powinien zdać maturę). Wynika to z tego, że w momencie wysłania UCASa wpisujemy jedynie przewidywane wyniki matur, a zdając egzaminy maturalne bronimy oferty, które złożyły nam uczelnie w UK. Oferta bezwarunkowa może zostać złożona w przypadku, gdy aplikant jest już po maturze, spełni minimalne wymagania uczelni na maturę oraz wyśle skany oryginału świadectwa maturalnego oraz ich tłumaczenia przysięgłe.

 Nie dostałem/am żadnych ofert w UCASie, ale nadal chcę studiować w UK. Co mam zrobić?

Przede wszystkim przeczytaj w UCAS Tracku, lub jeśli nie jest to wyszczególnione, napisz do admissions offices swoich wybranych uczelni i zapytaj, jaki był powód braku oferty z ich strony. Jeśli nie dostałeś/aś żadnych ofert, możesz w UCAS Extra, który jest otwarty pomiędzy 25 lutego a końcem czerwca, dodać jeden choice w swoim UCAS Tracku. Upewnij się jednak, że spełniasz minimalne wymagania uczelni na maturę. Jeśli w UCAS Extra również nie otrzymasz oferty, możesz aplikować w trybie Clearingu, czyli dodatkowej rekrutacji, która uruchamia się po 30 czerwca.

 Mam oferty z UCAS, ale chcę zmienić przedmiot, jaki zdaję na maturze. Co mam zrobić?

Jeśli chcesz zamienić któryś ze swoich przedmiotów maturalnych na inny, pisz do: qualsupport@ucas.ac.uk, i kontaktuj się też bezpośrednio z admissions office swoich wybranych uczelni, aby dowiedzieć się, czy zaakceptują taką zmianę.

 Mam wysłany UCAS, ale decyduję, że jednak nie będę studiować w UK. Czy mogę wykasować swoje konto UCAS?

Tak, w każdej chwili możesz zupełnie skasować swoje konto UCAS, nawet po wysłaniu aplikacji. Należy tylko zadzwonić do UCASu: +44 330 3330 230. Jeśli skasujesz UCASa do 14 dni po wysłaniu aplikacji, otrzymasz zwrot kosztów wysłania aplikacji UCAS (23 GBP). Po upływie 14 dni od wysłania aplikacji, koszty nie zostają zwracane.

 Zmienił się mój e-mail i/lub numer telefonu i/lub adres zamieszkania. Czy i gdzie mogę uaktualnić swoje dane po wysłaniu UCASa?

Swoje dane kontaktowe możesz zmienić w swoim UCAS Track: https://track.ucas.com/.

 Kiedy i jak odpowiedzieć na oferty UCAS?

Na oferty UCAS odpowiadasz w UCAS Track: https://track.ucas.com/. Jeśli wyniki swoich aplikacji na uczelnie w UK otrzymasz do 31 marca, należy wybrać firm and insurance choices do 4 maja; jeśli oferty otrzymasz do 5 maja, na oferty odpowiadasz do 8 czerwca.  

 Czy z licencjatem z polski mogę wyjechać na magisterkę w UK

Oczywiście,jest to możliwe. Mało tego, można rozpocząć kierunek niezwiązany bezpośrednio z poprzednimi studiami, np. zarządzanie po socjologii lub biznes po stosunkach międzynarodowych. Decydującym kryterium w ocenie aplikacji kandydata jest Personal Statement oraz Referencja.

 Kiedy zaczyna I kończy się rok akademicki?

Rok akademicki zaczyna się we wrześniu, a kończy się z reguły pod koniec maja/na początku czerwca. Standardowo rok akademicki trwa trzy trymestry.

Finanse i stypendia

 

Ile kosztują studia w UK?

Studia w Anglii kosztują 9,000 GBP/rok, studia w Walii również kosztują 9,000 GBP/rok, ale rząd walijski udziela bezzwrotnego grantu na £5,190, więc pożyczkę (lub płaci się z własnej kieszeni) bierze się na 3,810 GBP/rok. Natomiast w Szkocji studia kosztują 1,820 GBP/rok, ale jest możliwość pokrycia kosztów studiów przez rząd szkocki grantami, w efekcie więc studia są bezpłatne.

 Czy dla studentów spoza UK są stypendia na uczelniach brytyjskich?

Są dostępne stypendia w różnych kategoriach – socjalne, które kandydat może uzyskać na podstawie wykazu dochodów rodziców lub stypendia za wyniki w nauce lub też sportowe. Jest to jednak kwestia indywidualna każdej uczelni.

 Jakie są koszty życia w Londynie i poza nim?

Średnio koszty miesięcznego utrzymania w dużych brytyjskich miastach to 1000-1200 GBP, a poza Londynem ok. 700- 800 GBP.

 Czy mogę przenieść się na drugi rok?

Nie na wszystkich uniwersytetach jest taka możliwość, a jeśli jest jest, to już kwestia bardzo indywidualna, władze uczelni oceniają ją na podstawie transkryptow ocen kandydata z danego roku i decydują czy dany program studiów odpowiada temu, który będzie kontynuowany w Wielkiej Brytanii.

 Co z pożyczką, jeśli przerwę studia?

O kredyt studencki aplikuje się na każdy kolejny rok nauki, a zatem jeśli np. po drugim roku będziesz musiał/musiała wrócić do Polski, musisz zwrócić wyłącznie te pieniądze, które dostałeś/łaś na drugi rok.

Komu przysługuje pożyczka na studia w Anglii i jakie są warunki jej spłaty?

Dostaje ją każdy kandydat z Polski aplikujący na studia licencjackie, który się po nią zgłosi. To kwestia wypełnienia formalności, w których Elab pomaga od początku do końca.

Mam skończony licencjat w Polsce, ale chcę zrobić drugi licencjat w Anglii. Czy przysługuje mi pożyczka?

Niestety w tej sytuacji nie przysługuje pożyczka na czesne.

Mam skończone dwa lata licencjatu w Polsce. Czy przysługuje mi pożyczka na licencjat w Anglii?

Tak, taka pożyczka przysługuje w tym wypadku. Jedyna sytuacja, kiedy nie kandydat nie ma możliwości uzyskania pożyczki, to ta, kiedy jest już absolwentem studiów licencjackich w Polsce i chce zacząć drugi licencjat w UK.

Czy mogę wziąć pożyczkę na studia magisterskie w Wielkiej Brytanii?

Od przyszłego roku akademickiego (2016/17) możliwa będzie aplikacja o pożyczkę również na studia magisterskie w wysokości do 10 tys. GBP

Ile kosztują studia magisterskie w Wielkiej Brytanii?

Z reguły koszt czesnego na studiach magisterskich wynosi od 5 do 10 tys. GBP.

Na ile lat edukacji przysługuje mi pożyczka?

Maksymalny okres, na który przysługuje pożyczka na czesne to 4 lata.

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania, SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI, ŚMIAŁO PISZ NA INFO@ELAB.EDU.PL LUB ZWOŃ 602751351 :) Pomożemy Ci we wszystkim od A do Z.